Offering you a complete choice of products which include 3.0kva automatic voltage stabilizer and 3.0kva wall mount automatic voltage stabilizer.
₹ 3950 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 3 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | 70V,90V,110V,130V |
| Supported Load | Mainline |
| Power | 3.0KVA |
| Display | Digital Display showing Input and Output Voltage simultaneously. |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | COBELL and Other Party Brand Name |
| Warranty | 2years |
| Frequency | 50Hz |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 4 Piece
Range available 70-280V,90-280V,90-300V,110-270V
A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 3050 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 3 KVA, 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Supported Load | Mainline |
| Power | 3.0KVA |
| Display | Digital Display showing Input and Output Voltage simultaneously. |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 4 Piece
Range avialble:150-300V,170-280V
A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | 50-270V,70-280V,90-280V |
| Supported Load | Mainline |
| Power | 3.0KVA |
| Display | Digital Display showing Input and Output Voltage simultaneously. |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Other Brand |
| Warranty | 2 Year |
| Frequency | 50Hz |
| Color | Grey |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Price Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 2 Piece
Range avialble:50-270V,70-280V,90-280V or as Customer Specifications.A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 3300 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3 kVA |
| Supported Load | Mixed Load |
| Phase | Single Phase |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Technology | Relay Type |
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Price Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 4 Piece
Range avialble:90-300V,110-270V,130-280V or as Customer Specifications.A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
Raghvendra Tiwari (Owner)
Sukriti Power Industry
KH No 214, 216, Plot No. 16, Kotla Village
New Delhi - 110091, Delhi, India