Offering you a complete choice of products which include 1.0kva voltage stabilizers, 1.0kva automatic digital voltage stabilizer, 1.0kva automaic voltag stabilizer, 1.0kva automatic voltage stabilizer and 1.0kva wall mounting stabilizer.
₹ 3250 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Brand | COBELL and Other Party Brand Name |
| Voltage | 220+/-9% |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2 years |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Return Accepted | I don't accept returns |
| Dimension | 24.2*22*13.5 cm |
| Display Type | Digital Display showing Input and Output Voltage simultaneously. |
| Range | 50-270V,70-280V |
| Output Cutoff | 280V |
| Automation Grade | Automatic |
| Cooling Type | Air cooled |
| Efficiency | 98% |
| Working Range | 50-270V |
| Transformer Coil | Copper and aluminum both available on demand |
| Technology | Relay Type |
| Control Type | Automatic |
| Output Waveform | Same as Input |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Current Type | AC |
| Winding | Copper and aluminum both available |
| Automatic Reset | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 4 Piece
Range avialble:50-270V,70-280V or as Customer Specifications.
A frequent and sudden re-starting of your Refrigerator during inconsistent voltage supply can cause damage to its compressor. Cobell's Refrigerator Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the compressor by intelligently delaying the voltage supply to the compressor as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High Er Low Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 2250 / Unit Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 1 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | 50-270V/70-280V/90-270V/110-325V/130-280V/170-280V |
| Supported Load | Mainline, Refrigerator |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Power | 1KVA |
| Display | Digital and Analogue |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 2 Year |
| Technique | Relay Type |
| Frequency | 50 Hz |
| Transformer Coil | Copper |
| Automatic Reset | Yes |
| Output Voltage | 220V+-9% |
Minimum order quantity: 5 Unit
Range avialble:50-270V,70-280V,90-280V,90-300V,110-270V,130-280V or as Customer Specifications. A frequent and sudden re-starting of your Refrigerator during inconsistent voltage supply can cause damage to its compressor. COBELL's Refrigerator Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the compressor by intelligently delaying the voltage supply to the compressor as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | 150V,170V |
| Supported Load | TV, Mainline, Refrigerator |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Power | 1.0KVA |
| Display | Digital Display showing Input and Output Voltage simultaneously. |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Other Brand |
| Warranty | 2 Year |
| Frequency | 50Hz |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Price Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 8 Piece
Range avialble:70-280V,90-280V,90-300V,110-270V.130-280V or as Customer Specifications. A frequent and sudden re-starting of your Refrigerator during inconsistent voltage supply can cause damage to its compressor. COBELL's Refrigerator Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the compressor by intelligently delaying the voltage supply to the compressor as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
₹ 3050 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 1 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | 70V,90V,110V,130V |
| Supported Load | Mainline, TV, Refrigerator |
| Power | 1KVA |
| Display | Digital Display |
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Price Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 8 Piece
Range avialble:70-280V,90-280V,90-300V,110-270V or as Customer Specifications. A frequent and sudden re-starting of your Refrigerator during inconsistent voltage supply can cause damage to its compressor. COBELL's Refrigerator Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the compressor by intelligently delaying the voltage supply to the compressor as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 1 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | 70,90,110,130V |
| Supported Load | Mainline, Refrigerator |
| Display | Digital |
| Brand | COBELL |
| Warranty | 2 Years |
| Frequency | 50Hz |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 8 Piece
A frequent and sudden re-starting of your Refrigerator during inconsistent voltage supply can cause damage to its compressor. Cobell's Refrigerator Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the compressor by intelligently delaying the voltage supply to the compressor as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High Er Low Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 kVA |
| Load Capacity | 1 kVA |
| Supported Load | Mixed Load |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Price Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 4 Piece
Range avialble:90-280V,90-300V,110-270V or as Customer Specifications.
A frequent and sudden re-starting of your Refrigerator during inconsistent voltage supply can cause damage to its compressor. Cobell's Refrigerator Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the compressor by intelligently delaying the voltage supply to the compressor as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
Raghvendra Tiwari (Owner)
Sukriti Power Industry
KH No 214, 216, Plot No. 16, Kotla Village
New Delhi - 110091, Delhi, India