Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer 0.5kva voltage stabilizer with digital display, 0.5kva automatic voltage stabilizer, 0.5kva voltage stabilizer for refrigerator, 0.5kva voltage stabilizer with digital stabilizer and 0.5kva voltage stabilizer wall mount.
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Digital |
| Supported Load | Refrigerator, TV |
| Dimensions L X W X H | 18*14.5*9.5cm |
| Wall Mounted | No |
| Mounting Type | Table Top |
Minimum order quantity: 8 Piece
Range avialble:170-280V,160-300V,150-270V or as Customer Specifications. A frequent and sudden re-starting of your Refrigerator during inconsistent voltage supply can cause damage to its compressor. COBELL's Refrigerator Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the compressor by intelligently delaying the voltage supply to the compressor as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
₹ 1250 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 0.5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | 50-270V/70-280V/90-270V/110-325V/130-280V/170-280V |
| Supported Load | Refrigerator, TV |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Power | 0.5 KVA |
| Display | Digital |
| Mounting Type | Floor |
| Brand | Cobell |
| Warranty | Two Year |
| Technique | Relay Type |
| Frequency | 50 Hz |
| Transformer Coil | Copper |
| Power Source | Electric |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
| Output Voltage | 220V+-9% |
Range avialble:50-270V,70-280V,90-280V,90-300V,110-270V,130-280V or as Customer Specifications. A frequent and sudden re-starting of your Refrigerator during inconsistent voltage supply can cause damage to its compressor. COBELL's Refrigerator Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the compressor by intelligently delaying the voltage supply to the compressor as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Supported Load | Refrigerator, TV |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Model Name/Number | Flor Type |
Minimum order quantity: 8 Piece
A frequent and sudden re-starting of your Refrigerator during inconsistent voltage supply can cause damage to its compressor. Cobell's Refrigerator Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the compressor by intelligently delaying the voltage supply to the compressor as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High Er Low Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Supported Load | Refrigerator, Mainline |
| Mounting Type | Table Top |
| Dimensions L X W X H | 18*15*12 cm |
| Wall Mounted | Floor Type |
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Price Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 8 Piece
Range avialble:50-270V,70-280V,90-280V,90-300V,110-270V,130-280V or as Customer Specifications. A frequent and sudden re-starting of your Refrigerator during inconsistent voltage supply can cause damage to its compressor. COBELL's Refrigerator Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the compressor by intelligently delaying the voltage supply to the compressor as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Supported Load | Refrigerator |
| Technology | Relay Type |
| Brand | COBELL and as Party Brand Name |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 8 Piece
Range avialble:70-280V,90-280V,90-300V,110-270V,130-280V
or as Customer Specifications. A frequent and sudden re-starting of your Refrigerator during inconsistent voltage supply can cause damage to its compressor. COBELL's Refrigerator Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the compressor by intelligently delaying the voltage supply to the compressor as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
Raghvendra Tiwari (Owner)
Sukriti Power Industry
KH No 214, 216, Plot No. 16, Kotla Village
New Delhi - 110091, Delhi, India