Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer 2 kva digital voltage stabilizer, 2.0kva automatic power stabilizer, 2.0kva voltage stabilizer and 2.0kva automatic voltage stabilzer wall mount.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 100 - 300 V |
| Technology | Digital |
| Supported Load | Mixed Load, Mainline |
| Mounting Type | Floor |
| Display | Digital |
| Model Number | 3090 |
| Warranty | 2 Years |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Output Voltage | 220V+-9% |
| Power | 2KVA |
We take pleasure in introducing ourselves as leading firm by offering Automatic Voltage Stabilizer Mainline Stabilizer series offers a variety of options in this segment also. Our mainline stabilizers are smartly Er technically designed for both home & office environment having different loads. Our General Household Model Capacity starts from 2 KVA load to 5 KVA load adequate for all home appliances including 1 Air conditioner.
Special Features:
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2.0KVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | 160-280V and 170-280V |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage | Mainline |
| Power | 2.0KVA |
| Display | Digital Display showing Input and Output Voltage simultaneously. |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | COBELL and Other Party Brand Name |
| Warranty | 2Years |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 4 Piece
Range avialble:160-280V,170-280V or as Customer Specifications.A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 3550 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Brand | COBELL |
| Voltage | 220+/- 9% |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2 Years |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Dimension | 24.2*22*13.5 cm |
| Display Type | Digital Display showing Input and Output Voltage simultaneously. |
| Output Cutoff | 280V |
| Automation Grade | Automatic |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Efficiency | 98% |
| Transformer Coil | Copper and Aluminium both available on demand. |
| Technology | Relay Controlled |
| Control Type | Automatic |
| Meter Type | Digital Display showing Input and Output Voltage simultaneously. |
| Output Waveform | Same as Input/Sine Wave |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Color | White and Blue |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Current Type | AC |
| Automatic Reset | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 4 Piece
Range avialble:50-270V,70-280V,90-280V,90-300V,110-270V or as Customer Specifications.
A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 3050 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Supported Load | Up to 1.5 Ton |
| Input Voltage Range | All range available |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Technology | Relay Type |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 4 kVA |
| Load Capacity | 2 kVA |
Minimum order quantity: 4 Piece
Range avialble:50-270V,70-280V,90-280V,90-300V,110-270V,130-280V or as Customer Specifications.A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
Raghvendra Tiwari (Owner)
Sukriti Power Industry
KH No 214, 216, Plot No. 16, Kotla Village
New Delhi - 110091, Delhi, India