Pioneers in the industry, we offer air conditioner voltage stabilizer 4&5kva and 4kva wall mounting stabilizer for acs from India.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Supported Load | Up to 1.5 Ton |
| Capacity | 4 kVA |
| Input Voltage Range | As customer required |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Input Voltage | 150-300V,170-270V,170-280V |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Price Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 4 Piece
Range avialble:150-300V,160-280V,170-270V or as Customer.
A frequent and sudden re-starting of your Air Conditioner during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's A.C. Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the A.C. unit by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.High and Low Cutoff Feature.Thermal Overload Protection.Inbuilt Time Delay Relay (TDR).Power Saving Technology.
Warranty - 2 Year.
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 4 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Supported Load | Mainline, Air Conditioner |
| Technology | Relay Type |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Power | 4 KVA |
| Input Voltage | 130V,140V,150V,160V,1700V |
| Display | Digital |
| Warranty | 2 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | White |
| Brand | Cobell and As Party Brand Name |
| Output Voltage | 220V |
| Power Source | Electric |
| Cooling | Air Cooling |
Minimum order quantity: 4 Piece
Wall Mounting Stabilizer for AC's are electronic devices able to deliver relatively constant output voltage while input voltage and load current changes over time.
Price Range Rs.2000-5000/-
Raghvendra Tiwari (Owner)
Sukriti Power Industry
KH No 214, 216, Plot No. 16, Kotla Village
New Delhi - 110091, Delhi, India