Manufacturer of a wide range of products which include led tv stabilizer with digital display, led tv voltage stabilizers, stabilizers for led tv and led tv voltage stabilizer.
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Capacity | Led Tv |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Supported Load | TV |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Dimensions L X W X H | 18.1*13*7 cm |
| Wall Mounted | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Price Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 12 Piece
Range avialble:90-300V,100-290V or as Customer Specifications. A frequent and sudden re-starting of your LED TV during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's LED TV Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the TV unit by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Capacity | LED TV |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | 90-300V and 100-290V |
| Supported Load | TV |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Warranty | Two Year |
| Frequency | 50Hz |
| Dimension | L-7",W-13,H-7 cm |
| Display Type | LED & Digital both available |
| Power Source | Electricity |
| Output Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 12 Piece
Range avialble:90-300V,100-290V or as Customer Specifications.
A frequent and sudden re-starting of your LED TV during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's LED TV Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the TV unit by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 12 Piece
Range available 90-300V,100-290V
A frequent and sudden re-starting of your LED TV during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's LED TV Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the TV unit by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilising the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Price Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 12 Piece
Range avialble:90-300V,100-290V or as Customer Specifications.
A frequent and sudden re-starting of your LED TV during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's LED TV Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect the TV unit by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit.
High and Low Cutoff Feature.
Thermal Overload Protection.
Inbuilt Time Delay Relay (TDR).
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year.
Raghvendra Tiwari (Owner)
Sukriti Power Industry
KH No 214, 216, Plot No. 16, Kotla Village
New Delhi - 110091, Delhi, India