Our range of products include electrical isolation transformers.
₹ 7500 / Unit Get Latest Price
| Power Rating | 7.5 kVA |
| Output Voltage | 220V |
| Input Voltage | 110-360V +/-10% AC |
| Isolation Level | 2.5 kV |
| Mounting Type | Floor |
| Phase | Single, Three |
| Brand | Cobell |
| Usage/Application | Home, Office, etc |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Insulation | Class "B" type |
| Capacity | 0.5 - 200 KVA |
| Mode of Operation | Step Up or Step Down |
| Coupling Capacitance | 0.005 pf |
| Dielectric Strength | 2500V AC for 2 minutes |
| Load Regulation | 3.5% |
Raghvendra Tiwari (Owner)
Sukriti Power Industry
KH No 214, 216, Plot No. 16, Kotla Village
New Delhi - 110091, Delhi, India