Manufacturer of a wide range of products which include battery chargers 6amp/12-24v, battery charger 10amp/12-24-36-48v, battery charger 10 amp/12v-24v, battery chargers 10amp/12-24-36-48v, 220v step down voltage converter transformers and automaic battery charger 10a/12-24v.
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 5A |
| Battery Type Supported | Lead Acid |
| Output Voltage | 12-24V |
| Charger Technology | Transformer Based |
| Application | Automotive |
| Charge Current | 6Amp |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 2550 / Piece Get Latest Price
| Output Voltage | 24 V |
| Output Current | 10 A |
| Battery Type | Lead Acid |
| Mounting Type | Desktop |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Battery Type Supported | Lead Acid |
| Output Current | 10Amp |
| Output Voltage | 12V |
| Input Voltage | 230V |
| Brand | COBELL |
| Charge Current | 10Amp |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Smart Battery Charger Maintainer 10Amp Intelligent identification voltage. Then it will monitor the battery voltage and maintain the battery charge current. Safety design: overcharge protection, overheat protection, reverse protection and short circuit protection.
₹ 2450 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 10 A |
| Battery Type Supported | Lead Acid |
| Output Voltage | 12-24-36V |
| Charger Technology | Manual |
| Warranty | 6 Months |
| Number of Batteries Charged | Three Battery |
| Brand | COBELL |
| Charge Current | 10Amp |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Input Voltage | 220V |
| KVA Rating | 1 kVA |
| Output Voltage | 110V |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Mounting Type | Floor and Wall mounted |
| Voltage Rating | 220 Volt Input, 110V Output |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Transformer Type | Copper Transfomer with CRGO Core |
| Capacity | 250VA,500VA,1KVA,2KVA,3KVA,5KVA |
Details :
Universal output socket, 5 Amp.
Get Best Price Of The 220V Step Down Voltage Converter Transformer For Rs.2200/-
₹ 3050 / Piece Get Latest Price
| Output Voltage | 12V-24V |
| Input Voltage | 230V |
| Output Current | 10Amp |
| Usage/Application | For Automotive Battery Charger |
| Brand | Cobell |
| Battery Type | Automotive Battery |
| Warranty | 6Months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Output Voltage | 12V |
| Input Voltage | 230V |
| Output Current | 10Amp |
| Usage/Application | For Battery Charger |
| Brand | Cobell |
| Battery Type | Automotive Battery |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Output Voltage | 12 V |
| Output Current | 5 A |
| Battery Type Supported | Lead Acid |
| Charger Technology | Automatic |
| Charge Current | 6A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 8 Piece
Reverse Battery Protection
Current Meter to show Charging Current
Fuse Protection for short circuit
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Brand | COBELL |
| Output Voltage | 24V |
| Number of Batteries Charged | Two Battery |
| Charge Current | 3A,5A,7A |
| Battery Type Charged | All Type |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 8 Piece
Reverse Battery pack.
.
Raghvendra Tiwari (Owner)
Sukriti Power Industry
KH No 214, 216, Plot No. 16, Kotla Village
New Delhi - 110091, Delhi, India