Our range of products include 5.0kva main line automatic voltage stabilizer, 5.0kva automatic voltage stabilizer, 5kva digital voltage stabilizer, automatic voltage controller, 8.0kva automatic voltage stabilizers and wall mount main line voltage stabilizer.
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 5 kVA, 5 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | 50-270V,70-280V/90-270V/110-325V/130-280V |
| Supported Load | Mainline, Mixed Load, Industrial |
| Power | 5 KVA |
| Display | Digital Display showing Input and Output Voltage simultaneously |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2 Year |
| Automation Grade | Automatic |
| Bale Weight | 22Kg |
| Frequency | 50Hz |
| Color | Grey |
| Material | Stainless Steel |
| Output Voltage | 220V+-9% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
Range avialble:50-270V,70-280V,90-280V,90-300V,110-270V or as Customer Specifications.A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 5050 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 10 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Supported Load | Mixed Load, Mainline |
| Brand | COBELL and As Party Brand Name |
| Warranty | 2years |
| Frequency | 50Hz |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 4 Piece
Range avialble:90-300V,110-270V,130-280V or as Customer Specifications.A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 5500 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 5 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | Range Start from 50V,70V,90V,110V,130V,140V,150V,170V |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2 Year |
| Display Type | Digital |
| Brand | Cobell and As Party Brand Name |
| Automation Grade | Automatic |
| Output Voltage | 230 V |
| Current Capacity | 5KVA |
Minimum order quantity: 4 Unit
Range avialble:90-300V,110-270V,130-280V or as Customer Specifications.A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Application | For Mainline |
| Output Voltage | 230 V |
| Colour | Grey |
| Payment Terms | Online |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Type | Manual |
Minimum order quantity: 2 Piece
Range avialble:50-270V,70-280V,90-280V,90-300V,110-270V or as Customer Specifications.A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 10 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | Start from 50V,70V,90V,110V,140V,160V |
| Supported Load | Computer, Mainline, Pump, Industrial, Mixed Load |
| Power | 8 KVA |
| Display | Digital |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2 Year |
| Efficiency | 98% |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Output Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 2 Piece
8.0 KVA Automatic Voltage Stabilizer are generally used with the home equipment like , Greaser, refrigerator & air conditioner, etc.
₹ 8000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 5 kVA |
| Supported Load | Mixed Load |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 50V-260V/70-280V/90-270V/110-325V/140-280V |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Technology | Relay Type |
| Model Name/Number | WM5090M |
| Warranty | 2 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Output Voltage | 220V+-9% |
| Power | 3KVA & 5KVA |
Range avialble:50-270V,70-280V,90-280V,90-300V,110-270V or as Customer Specifications.
A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Wall Mount Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
Raghvendra Tiwari (Owner)
Sukriti Power Industry
KH No 214, 216, Plot No. 16, Kotla Village
New Delhi - 110091, Delhi, India