Our product range includes a wide range of 10.0kva automatic voltage stabilizer and 10.0 kva automatic voltage stabilizers.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 10 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | Range available Start from 50V to 170V |
| Output Voltage | 230 V |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Power | 10KVA |
| Display | Digital Display showing Input and Output Voltage simultaneously |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Price | Price Vary according to Input Voltage Range. |
Minimum order quantity: 2 Piece
Range avialble:50-270V,70-280V,90-280V,90-300V,110-270V,130-280V or as Customer Specifications.A frequent and sudden re-starting of your Home Appliances during inconsistent voltage supply can cause damage it. COBELL's Main Line Voltage Stabilizer has an Advanced Time Delay System that will protect it by intelligently delaying the voltage supply as well as stabilizing the voltage fluctuations.
Special Features:
Latest Microprocessor Based Circuit
High & Low Voltage Cutoff Feature
Thermal Overload Protection
Inbuilt Time Delay Relay (TDR)
Power Saving Technology
Warranty - 2 Year
₹ 10500 / Unit Get Latest Price
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 10 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Relay Type |
| Input Voltage | 50V,70V,90V,110V,140V-280V |
| Supported Load | Mixed Load, Mainline |
| Display | Digital |
| Mounting Type | Floor |
| Automation Grade | Automatic |
| Technique | Relay Based |
| Frequency | 50Hz |
| Output Cutoff | 280V |
| Output Voltage | 220V+-10% |
Raghvendra Tiwari (Owner)
Sukriti Power Industry
KH No 214, 216, Plot No. 16, Kotla Village
New Delhi - 110091, Delhi, India